SON DAKİKA

HATAY SON HABER
Suna ZEYTUN

İNSAN HAKLARI; ONURLU, EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAKTIR”

İNSAN HAKLARI; ONURLU, EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAKTIR”
Bu haber 09 Aralık 2021 - 16:59 'de eklendi ve 254 views kez görüntülendi.

YAVUZ; “İNSAN HAKLARI; ONURLU, EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAKTIR”
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ‘’10 Aralık İnsan Hakları ‘’ günü münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.
“Devletimiz ve hükümetimiz, İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürmektedir.” Diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;
“İnsan hakları; Onurlu, eşit ve özgür yaşamaktır. Bu amaçla tüm dünyada insanların bilgilendirilmesi, insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla evrensel bildirgenin kabul edilişinin yıl dönümü olan 10 Aralık tarihi “Dünya İnsan Hakları” olarak ilan edilmiştir.
1948 yılında kabul edilen insan hakları evrensel bildirgesi; İnsan haklarının anayasası olarak kabul edilmekle birlikte, insanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlükleri tanımlarken, her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabii tutulamayacağını ilan eder.
Birleşmiş Milletler tarafından 10 Aralık 1948’de kabul edilen insan hakları evrensel bildirgesi ile her yıl 10 Aralık tarihi “Dünya İnsan Hakları Günü”, 10 Aralık’ta başlayan hafta ise “İnsan Hakları Haftası” olarak kutlanmaktadır.
İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, düsturunu kendine ilke edinen, Devletimiz, muasır medeniyet seviyesinin de üstüne çıkma hedefi doğrultusunda, demokrasimizin daha ileri standartlara kavuşması ve tüm vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanması için önemli reformları hayata geçirmeye devam etmektedir
İnsan hakları sorunu bütün ülkelerin gündeminde ilk sırada yer alırken, bütün Ülkelerin yönetimleri, insan hakları ihlallerine meydan vermemenin mücadelesini yapmaktadır. Ancak insan haklarının korunması görevi sadece hükümetlerin başarabileceği bir iş değildir. Bu görev bütün kuruluşların ve bütün insanların işbirliğini gerektirmektedir. İnsan Hakları Bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır. En büyük sevgi insanlık sevgisidir. İnsanlık; Hak ve adaleti her şeyden üstün tutar. İnsan onurunu koruyan ve en temel değer olarak kabul eden ülkemiz, insan hakları alanında atılan adımları her daim daha ileri götürmek yönünde çalışmalarını sürdürmektedir.
Türkiye, Birleşmiş Milletler çerçevesinde oluşturulan temel insan hakları sözleşmelerinin tümüne taraftardır. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen bildiri ile insanların daha bağımsız yaşamaları için 10 maddelik 6 temel insan hakları sözleşmesi hazırlamıştır.
İnsan haklarını, insanların kendisi değil eşit olarak hiçbir ayrım yapmadan yasalar korumaktadır.
Tüm kurum ve kuruluşlarımız, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların, insan hakları konusunda bilgilendirilmesi, hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi, İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup, hayata geçirilmesi temennisiyle “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününün 73. Yıl dönümünde ” tüm insanlığa huzur, sevgi, saygı ve barış içinde bir yaşam getirmesini dilerim.” Dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA