SON DAKİKA

HATAY SON HABER
Suna ZEYTUN

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ GÖNÜLLÜLERİ UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR.

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ GÖNÜLLÜLERİ UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR.
Bu haber 13 Mayıs 2022 - 15:20 'de eklendi ve 211 views kez görüntülendi.

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ GÖNÜLLÜLERİ UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Tayvan Kültür Merkezi’nin gün geçmiyor ki Tayvan’dan gelen gönüllüler dolup Taşıyor. her meslekten olan gönüllüler burada mesleklerine göre çalışmalar yapıyor kadın erkek yaş cinsiyet ayrımı yapmadan yolların uzak olmasına rağmen çok ciddi külfetlere katlanarak herhangi bir ücret almadan merkezde canla başla çalışıyorlar kimisi üç ay kimisi altı ay iş yerlerinden ailelerinden izin alarak merkezin yolunu tutuyor ayrı kültür ayrı bir yaşam tarzı olmasına rağmen sanki Reyhanlı‘da doğmuş gibi de hayata çabuk adapte oluyorlar o kadar farklı bir durum sergileniyor ki orada bulunan bulunan hem Suriyeli mülteciler hem de Türk vatandaşlarıyla çok çabuk diyalog halinde olup kaynaşıyorlar. Tayvan kültür merkezinin kendilerine ait olduğunu oranın çiçeğinden her türlü çalışmasına kadar hiç düşünmeden birlikte birliktelik sağlıyorlar öncelikle gönüllülük kavramının ne oldugunu anlamak gerekir
Gönüllülük, bir bireyin maddi karşılık beklemeden ya da başka bir çıkar beklentisi içinde olmadan, ailesi veya yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için, yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak, bir toplumsal girişime ya da bir sivil toplum kuruluşu (STK) bünyesindeki etkinliklere destek olması biçiminde tanımlanır.
Gönüllüler; bilgi, deneyim, enerji, hoşgörü, paylaşımcılık, iyi beşerî ilişkiler, profesyonel yaklaşım, sorumluluk üstlenme gibi niteliklere sahip olabileceği gibi, bu nitelikleri taşımadığı halde toplum için bir şey yapmak isteyen bireyler de olabilir. Bir gönüllünün taşıması gereken ilk ve vazgeçilmez nitelik samimi olarak “gönüllü” olmasıdır.
Gönüllülük bireye haz ve manevi zenginleşme, özgüven gelişimi, ekip çalışması becerilerinde artış ile toplumsal konumun gelişmesi, yeni çevre ve arkadaşlıklar ve yeni ilgi alanları bulma konularında katkı sağlar son
olarakta yen hanım bütün Tayvan’daki işini bırakıp ailesini bırakıp Reyhanlı’da bulunan Tayvan Kültür merkeziimin yolunu tutmuş. gönüllü olarak çalışmaya gelmiş kendi duygularıyla hem Türkiye hem Reyhanlı hem de Tayvan kültür merkezine şöyle anlatıyor
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan tayvan Kültür Merkezi’nin gün geçmiyor ki tayvandan gelen gönüllüler doldu gönüllülerle doluyor her meslekten olan gönüllüler burada mesleklerine göre çalışmalar yapıyor kadın erkek yaş cinsiyet ayrımı yapmadan yolların uzak olmasına rağmen çok ciddi külfetlere katlanarak herhangi bir ücret almadan merkezde canla başla çalışıyorlar kimisi üç ay kimisi altı ay iş yerlerinden ailelerinden izin alarak merkezin yolunu tutuyor ayrı kültür ayrı bir yaşam tarzı olmasına rağmen sanki Reyhanlı‘da doğmuş gibi de hayata çabuk adapte oluyorlar o kadar farklı bir durum sergileniyor ki orada bulunan bulunan hem Suriyeli mülteciler hem de türkü vatandaşlarıyla çok çabuk diyalog halindeler tayvan kültür merkezinin kendilerine ait olduğunu oranın çiçeğinden her türlü çalışmasına kadar hiç düşünmeden birlikte birliktelik sağlıyorlar son olarakta yeğen hanım bütün Tayvan’daki işini bırakıp ailesini bırakıp Reyhanlı’da bulunan Tayvan Kültür Merkezinde gönüllü olarak çalışmaya gelmiş kendi duygularıyla hem Türkiye hem Reyhanlı hem de Tayvan kültür merkezine şöyle anlatıyor;
Benim adım Yentzu, Tainan, Tayvan’dan bir kadınım, 25 yaşındayım. Geliştirme çalışmaları mezunuyum.
Tayvan’ın yerlisiyim, bu yüzden biraz Tayvan kültürünü biliyorum.
Daha önce İzmir’de gönüllü olarak çalıştım, Türkiye’nin doğusunu hiç ziyaret etmedim ve gelmeye karar verdim.
Pekin’e gitmediğim için ailem sevindi. (Nisan ortasında Pekin’de bir iş teklifi aldım.)
Türkiye’ye üçüncü gelişim. 2019-2020’de (COVID-19’dan önce) İzmir ve İstanbul’u ziyaret ettim.
Türkiye hakkındaki düşüncelerim konusunda karışık duygular içindeyim. Türkiye güzel bir ülke, buradaki hisler bana yaşadığımı hissettiriyor. Türkiye aynı zamanda çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan kabul eden ülkelerden biridir; ancak burada iş bulmakta veya yeniden hayata başlamakta zorlanan birçok insan görebiliriz.
Savaş bir saniyede olabilir. İnsanlar savaşta yaşamayı değil, buna zorlanmayı seçiyor.
Bazı yönlerden birbirimize benziyoruz, arkadaş canlısı olmak ve pratik şeyler yapmaya çalışmak gibi.
Kişisel inancımın Tayvan merkezinin değeriyle eşleştiğini hissediyorum.
Gelmeden önce eski arkadaşımı ziyaret etmek için Atina’ya (Yunanistan) gittim. Midilli Yunanistan’daki organizasyonda gönüllü olduğumda meslektaşımdı. Kendisi Afganistanlıdır ve şu anda Yunanistan’da ikamet etmektedir. Şimdi ailesini desteklemek için gerçekten çok çalışıyor. Afganistan’dan ayrılmak zorunda kaldıktan sonra tekrar bir hayata kavuştuğunu görmek gerçekten güzeldi. Sanırım gelmeden önce, mültecilerin tekrar istikrarlı bir hayat yaşayabilecekleri şeyleri düşünüyordum.
Tayvan Merkezi’nin inşası hayal gücümden çok daha çılgın. Reyhanlı’da böyle bir yerin olduğunu görmek gerçekten çok güzeldi.
Mülteciler de insandır. Herkes eşit yaşama hakkına sahiptir.
Yeni geldiğim için bu noktada pek bir düşüncem yok. Ama . Ben bu Merkezimizin bir parçası oldugum için çok mutluyum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA